Columns

Is er licht aan het einde van de tunnel?

Yara. Foto: Kees Rutten

Yara (21) studeert Journalistiek aan de HU. Ze schrijft columns voor Trajectum.

Met hun campagne ‘Meer dan genoeg’ hopen ze van het Zilveren Kruis dat meer mensen gaan ‘social minderen’. Een jonge stem in de reclame legt uit hoe sociale media voor mentale problemen kan zorgen en je ontevreden maakt. Dat werkt: ik leg mijn telefoon weg. Nog geen twee minuten later pak ik hem weer op.

We moeten inderdaad minderen, en ik al helemaal. Mijn telefoonverslaving gaat namelijk gepaard met een vrij extreme gevoeligheid voor reclames. En ik kan je verzekeren: die combi is slecht voor je bankrekening.

Ik zweer dat er achter elke nieuwe TikTok-trend een marketingteam zit dat het op mij gemunt heeft. En iemand moet die mensen een promotie geven, want ik val er elke keer weer voor. Zo stond ik laatst nog voor 30 euro aan matchaproducten te kopen, ligt er veel te duur Turks fruit in mijn kast en valt er binnenkort een nieuw T-shirt op de deurmat dat ik niet nodig heb. Het is een ziekte.

Meer mensen om mij heen hebben deze aandoening goed te pakken. Zo wil een vriendin binnenkort naar Amsterdam voor het broodje van Fort Negen, en ging een ander naar Kruidvat voor een nieuw wimper-serum.

Gelukkig is er licht aan het einde van de tunnel. De nieuwste trend is namelijk om offline te gaan. Steeds meer mensen op mij heen doen het. Ze verwijderen social media, stellen limieten in of zetten hun scherm op zwart-wit (geniaal). Ik zag zelfs Anna Nooshin erover posten, dus dan weet je zeker dat het trending is. Haar tip: stop met scrollen elke keer dat je een kale man ziet.

Schaap dat ik ben, ga ik hier natuurlijk fanatiek aan mee doen. En met een beetje geluk blijft deze trend hangen, voordat Anna Nooshin iets nieuws promoot.