Nederlandse technische universiteiten zijn ook via hun spin-offs en start-ups betrokken bij onderzoek met Israëlische partners. Dat blijkt uit onderzoek van Investico, Trouw en de Groene Amsterdammer.
Er lopen minstens vijftien projecten waarin Nederlandse en Israëlische onderzoekers samenwerken aan technologie die ook militair toepasbaar is, stelt Investico.
Deskundigen achten de kans groot dat er kennis wordt ontwikkeld die Israël op het slagveld zal inzetten. Het kan bijvoorbeeld gaan om technologie die drones in ‘zwermen’ laat vliegen. Als er één drone wordt uitgeschakeld, vliegt de rest gewoon door naar het doelwit.
Er zijn geregeld protesten tegen de banden van kennisinstellingen met Israël. Bijna alle universiteiten laten hun samenwerking onderzoeken door speciale commissies, maar niet iedereen vindt dat dit volstaat.
De TU Eindhoven en de Universiteit Twente laten in een reactie aan Investico weten dat ze zich niet willen bemoeien met hun spin-offs en start-ups.
Bron: HOP, Hein Cuppen