Kort

Studentenbeweging wint verkiezingen in Servië

De Servische studentenbeweging heeft de verkiezingen gewonnen en maakt daarmee een einde aan het bewind van president Aleksandar Vučić. De beweging behaalde ruim 50 procent van de stemmen, tegenover 40 procent voor zijn partij.

De oorsprong van de beweging ligt bij de protesten eind 2024, nadat een deel van het dak van een treinstation in Novi Sad instortte. Zestien mensen kwamen om het leven. De ramp groeide uit tot een symbool van corruptie: bouwbedrijven zouden zijn geselecteerd vanwege hun banden met de regeringspartij.

Studenten bezetten maandenlang universiteitsgebouwen en demonstreerden tegen corruptie. Docenten en medewerkers die de studenten steunden, riskeerden hun baan.

De beweging besloot mee te doen aan de verkiezingen. De kandidaten zijn vooral experts, hoogleraren en lokale vertegenwoordigers. Hun doelen zijn het bestrijden van corruptie en het waarborgen van onafhankelijke rechtspraak, politie en vrije media.

De overwinning kan ook gevolgen hebben voor de relatie tussen Servië en de Europese Unie, die al jaren onderhandelt over toetreding.

Bron: HOP

Reageren? Graag!

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *