Nieuws

Tweede Kamer wil wegbezuinigde ambtenaren voor de klas zetten

Leeg klaslokaal. Foto: Trajectum / Kees Rutten

Het ministerie van OCW moet fors inkrimpen, dus moeten veel ambtenaren op zoek naar een andere baan. De VVD heeft een idee: laat ze leraar worden. Het voorstel krijgt volgens de NOS een meerderheid in de Tweede Kamer. HU-directeur Sanne Tromp reageert.

Het kabinet wil in totaal 3,4 miljard euro besparen op het ambtenarenapparaat. Daarbij zullen zo’n 25 duizend banen worden geschrapt. Ook het ministerie van OCW moet flink inleveren en bijna 30 procent bezuinigen op het personeel.

De VVD ziet daarin een kans om het lerarentekort aan te pakken, schrijft de NOS. Wat als de wegbezuinigde ambtenaren doorstromen naar het onderwijs? OCW-ambtenaren hebben immers ‘een enorme passie’ voor het onderwijs, denkt VVD-Kamerlid Arend Kisteman. Dan kun je ‘twee vliegen in één klap’ slaan.

Hij wil dat ambtenaren zich op kosten van de overheid kunnen omscholen naar een baan in het onderwijs. De VVD roept de regering op om hiervoor een plan uit te werken. Het voorstel kan al rekenen op steun van een meerderheid van de Tweede Kamer: de coalitiepartijen, JA21 en 50Plus zien het wel zitten.

Geen succes

Het idee om ambtenaren te laten doorstromen naar het onderwijs werd in 2008 ook al verkend. Het toenmalige kabinet wilde vijftig ambtenaren helpen bij de overstap. Dat was toen geen succes. Meer dan tweehonderd ambtenaren deden mee, maar slechts vijf werden leraar.

Scholen waren destijds terughoudend om zij-instromers aan te nemen. Daarnaast bleek een lerarensalaris voor veel ambtenaren niet zo aantrekkelijk. Ook de hoge werkdruk speelde een rol.

Aan de HU

‘Elke nieuwe leraar is van harte welkom’, reageert Sanne Tromp, directeur van de lerarenopleidingen aan de HU. ‘We zoeken vooral leraren voor de tekortvakken (zoals Frans, Wiskunde, Klassieke Talen, red.) en voor vmbo-scholen in grote steden. Nu al bieden we zij-instroomtrajecten aan voor mensen die naar het onderwijs willen overstappen.

Als ambtenaren van OCW deze overstap willen maken, zijn zij natuurlijk van harte welkom. Lesgeven is wel echt andere koek dan beleid maken, maar we helpen ambtenaren graag om de kneepjes van dit prachtige vak te leren.’

Tromp verwacht niet dat deze actie het lerarentekort op gaat lossen, laat hij stellig weten. ‘We weten uit het verleden dat de overstap voor ambtenaren groot is. Wel verwacht ik door AI sowieso grote veranderingen op de arbeidsmarkt en ik denk dat dit kansen biedt voor de onderwijssector. Hoewel AI docenten voor de klas nooit zal vervangen, zullen die het wel steeds meer gaan gebruiken. Uiteindelijk is het belangrijkste dat je als docent een relatie opbouwt met je leerlingen.’

Reageren? Graag!

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *